21 lutego 2014

DVB-T u naszych sąsiadów - lepsze niż polskie?

Po emocjach z „odpicowaniem” MUX-3 oraz dodaniu TV Trwam i TVP ABC pomyślałem, czy DVB-T jest złem koniecznym u sąsiadów Polski. Zapraszam do lektury.
 
Niemcy
Pierwszy multipleks w Niemczech został uruchomiony w 2003 roku w Berlinie na nadajniku Berlin- Scholzplatz w technologii MPEG2. Problemem jest w tym, że DVB-T na terenie Niemiec jest ogólnie ograniczone terenowo. Większość kanałów - głównie prywatnych nadawców - są dostępne w większych miastach lub z najważniejszych nadajników w landach. W pozostałych przypadkach mamy tylko mux Telewizji Publicznej i nadawców komercyjnych, ale np. bez grupy RTL. Warto dodać, że Niemcy testują DVB-T2.
 
+
Eurosport w DVB-T
Bogata oferta programowa (brak kanału powtórkowego , który powtarza 1000x to samo)
 
-
Niska jakość (Standard MPEG2 i w Niemczech numerem 1 jest satelita) 
Mniejsza pojemność paczek niż w standardzie MPEG-4
MPEG2
Kanał telezakupowe w DVB-T
 
Czechy
Jeden z krajów, co są dla mnie przykładem, jak powinna wyglądać oferta DVB-T. Polacy uczcie się od Czechów i Słowaków. Czesi używają dwóch technologii nadawania: MPEG2 dla SD i MPEG4 dla HD. MUX Czeskiej telewizji Publicznej (CT) zawiera też stacje radiowe. Oferta w porównaniu do Niemców i Nas jest bogata. Pierwszy MUX został uruchomiony w 2004 roku. Podobnie jak w Niemczech, również i tutaj testowana jest technologia DVB-T2.
 
+
Bogata ilość kanałów
MUX-y Lokalne (w moim odczuciu lepiej zaplanowany niż w Polsce)
Mpeg2 dla SD i Mpeg4 dla HD
 
-
Stacje radiowe w DVB-T
 
Słowacja
Problemem jest, że oferta tego kraju w DVB-T jest rażąco podobno do oferty Czechów. Dostępne są tutaj 3 MUXy + MUX Lokalny. Na MUX Telewizji Publicznej Słowacji mamy też kanały radiowe. Mamy też platformę o nazwie Plustelka w technologii DVB-T2. Pierwsze emisje DVB-T na Słowacji zostały zapoczątkowane w 2004 roku.
 
+
Udane próby z DVB-T2
Mux Lokalny
Uniwersalność kanałów (W porównaniu do Polski - tutaj nie ma tylu powtórkowych kanałów)
 
-
Tzw. "Copy & Paste" w porównaniu do oferty DVB-T Czechów
Stacje radiowe w MUX
 
Ukraina
Ukraina, w porównaniu do wyżej opisanych krajów, używa nowszej technologii DVB-T2. DVB-T2 w różni się pojemnością MUX (na korzyść tej technologii) oraz lepszą jakością kanałów ze względu na większy bitrate. Kanały są w dwóch wersjach FTA oraz kodowane - oczywiście w standardzie Irdeto, stosowanym przez Cyfrowy Polsat w przypadku TV Mobilnej, a więc MUX-u 4.
 
+
Używanie komercyjne DVB-T2
Jakość kanałów (widoczne na filmikach nie poddane renderowaniu na Youtube)
 
-
Kodowanie niektórych kanałów (a nam dostaje baty za kodowanie)
 
Białoruś
Na Białorusi nadawany jest póki co tylko jeden multipleks. Multipleks zawiera kanały typu „must carry”, czyli 8 podstawowych kanałów z analogu. Warto pamiętać, że w Polsce też tak było na samym początku.
 
+
Jest DVB-T w Białorusi i jest nawet OK.
 
-
Zbyt mała oferta (spowodowana tylko 1-nym MUX-em)
 
Litwa 
Jak ktoś kiedyś powiedział - „Litwo ojczyzno moja”. Litewskie DVB-T jest podobne do tego, co stosuje TVP w MUX-ie 3, a więc „Mamy 10 slotów i musimy je wypełnić” o to maksyma Litwy. Dostępne tutaj są zarówno kanały FTA jak i kodowane. Standard emisji to MPEG-4.
 
+
W multipleksie jest TVP Polonia
Ciekawe kanały to jedno, ale...
 
-
Kodowanie kanałów
10 slotów zapełnione w każdym MUX
Prawdopodobnie niska jakość techniczna kanałów
 
Rosja , a właściwie Obwód Kaliningradzki
Rosja to taki ciekawy kraj - wiecie dlaczego. Rosja używa DVB-T2. 19 marca 2012 roku w Moskwie i Petersburgu uruchomiono MUX w technologii DVB-T2. Nadawane są tam 2 MUX-y w ww. wymienionej technologii.
 
Przechodząc do zakończenia :
DVB-T w Polsce to taki przykład dla Białorusi, ale zły przykład dla Litwy (ilość kanałów na 1-nym MUX-ie). Ale do Południowych sąsiadów jest nam Bardzo BARDZO daleko. A w Niemczech to taki niemiecki dostojny spokój i tak używają głównie satelity do odbioru kanałów. Widzimy na Słowacji, Ukrainie, Rosji tendencje do wprowadzenia coraz bardziej powszechnego standardu emisji - DVB-T2.
 
Albert
P.S To takie lekkie przygotowanie do Geografii z Sąsiadów Polski specjalnie do egzaminów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz